طریقه استفاده بشکه و عملیات پر کنی

بسته بندی و نگهداری بشکه
آوریل 30, 2022
بُشکه
آوریل 30, 2022

طریقه استفاده بشکه و عملیات پر کنی

 

تعاريف و اصطلاحات اندازه گيري :

بشکه با درب جدانشدنی (درب بسته) Non-removable Head (tight head) Drum  :

ظرف بستهبندی استوانهای ساخته شده از فولاد که هر دو انتهای آن به صورت دائمی به بدنه ثابت شده و دارای دهانههایی در قسمت بالایی برای پر کردن، خالی کردن و هواگیری میباشد .

بشکه با درب جداشدنی (درب باز) Removable Head (open head) Drum  :

ظرف بستهبندی استوانهای ساخته شده از فولاد که انتهای زیرین (کف) آن به صورت دائمی به بدنه ثابت شده و قسمت انتهایی بالای (سر) آن میتواند مانند یک سرپوش جدا شده و بهوسیلۀ یک طوق تنگشونده بسته شود . 

ظرفیت اسمی Nominal Capacity :

ظرفیتـی است بر حسـب لیتر که بنا به توافق جهت ارائۀ ردۀ بشکههایی که دارای ظرفیت لبریزی مشابه میباشند، مورد استفاده قرار میگیرد.

ظرفیت لبریزی Brimful Capacity :

حجم آب نگه داشته شده توسط بشکه بر حسب لیتر هنگامی که از طریق دریچۀ ورودی طراحی شده جهت پر کردن تا نقطۀ سرریزی پر می شود.

ظرفیت کل Total Capacity :

حجم آب نگه داشته شده توسط بشکه بر حسب لیتر هنگامی که کاملاً پر شده باشد، یعنی هر گونه هوای محبوس در بشکه خارج شود.

 

نکات مهم : 

  • در زمان پُر کردن ، بشکه بایستی فاقد هرگونه ذرات و جسم خارجی و همین طور آلودگی یا زنگ زدگی سطح داخلی باشد . 
  • با توجه به ضریب انبساط مایعات ، بشکه بایستی حداکثر تا 98 درصد ظرفیت اسمی برای مایعات و حداکثر تا 95 درصد ظرفیت اسمی برای جامدات پر شود به طور مثال برای بشکه 212 لیتری حداکثر تا 208 لیتر مایعات
  • در زمان شارژ مواد بایستی جهت تخلیه هوای محبوس شده درون بشکه و سهولت در امر پُر کردن مایعات ، درپوش کوچک (4/3 اینچ) باز باشد . 
  • عملیات پر کردن بشکه بایستی با توجه به کدگذاری UN مندرج بر روی بشکه انجام شود . در غیر اینصورت احتمال بروز نشتی وجود خواهد داشت . 
  • در زمان پُر کردن بشکه و پس از آن بایستی با توجه به نوع واشر درپوش و اندازه درپوش ، درپوش مورد نظر با گشتاور مشخصی و توسط تُرکمتر (گشتاور سنج) محکم کرد (مطابق جدول زیر) . 
نوع واشر درپوش 4/3 اینچ درپوش 2 اینچ
الاستومر (انعطاف پذیر) N.M   20 – 10 N.M   30 – 20
ترموپلاست (گرمانرم) N.M   25 – 15 N.M   30 – 20

 

  • میزان انبارش بشکه ها بر روی هم تا حداکثر 3 متر (تقریباً سه طبقه) می باشد . 
  • با وجود اینکه در میزان عمر مفید بشکه ، شرایط بسیار زیادی تأثیر گذار است ولی با این حال به توصیه اتحادیه بشکه سازان اروپا (SEFA) عمر مفید بشکه پس از پُر شدن ، صرف نظر از نوع پوشش داخلی ، 6 تا 12 ماه می باشد . 

 

کد گذاری UN : 

این کد نشان دهنده اطلاعات مفیدی راجع به تمامی وسائل بسته بندی اعم از بشکه ، کارتن ، کیسه و … است و شامل ترکیب زیر می تواند باشد (برای اطلاعات بیشتر می توان به استاندارد ملی به شماره 2924 مراجعه کرد) : 

 

1A1/X1.8/250/19/IR/PPH

 

قسمت 1 : پارامتر اول یک عدد بوده و نشانگر نوع بسته بندی می باشد که برای بشکه ، عدد 1 است . 

قسمت 2 : پارامتر دوم یک حرف بوده و نشانگر جنس بسته بندی می باشد که برای بشکه فلزی ، حرف A است. 

قسمت 3 : پارامتر سوم یک عدد بوده و نشانگر حالت بسته بندی می باشد که در دو حالت 1 برای بشکه درب بسته و عدد 2 برای بشکه درب باز است . 

قسمت 4 : پارامتر چهارم یک حرف بوده و نشانگر گرید بشکه می باشد که در سه حالت بشکه های گرید X ، Y و Z بوده و به ترتیب مناسب برای مواد خطرناک و گروه های بسته بندی I ، II و III است . این بدین معنی است که مواد نوع I تنها در بشکه گرید X ، مواد نوع I و II تنها در بشکه گرید Y و مواد نوع I ، II و III در بشکه گرید Z قابل بسته بندی است . 

قسمت 5 : پارامتر پنجم یک عدد بوده و نشانگر دانسیته (چگالی) مواد بسته بندی می باشد بدین معنی که درون بشکه مذکور می توان مواد با حداکثر دانسیته فوق را بسته بندی نمود و در صورت بسته بندی مواد با دانسیته بالاتر ، امکان بروز نشتی وجود دارد . 

قسمت 6 : پارامتر ششم یک عدد بوده و نشانگر حداکثر فشار هیدرواستاتیک قابل تحمل برای بشکه مذکور می باشد بدین معنی که بشکه مذکور با توجه به بخار متصاعد شده از مواد درون آن و در نتیجه فشار بخار حاصل می تواند حداکثر تا این فشار (بر حسب psi) را تحمل نماید . در صورت بسته بندی مواد با فشار بالاتر ، امکان بروز نشتی وجود دارد . 

قسمت 7 : پارامتر هفتم یک عدد بوده و نشانگر سال ساخت بشکه (میلادی) است . 

قسمت 8 : پارامتر هشتم یک سری حرف بوده و نشانگر کشور اعطا کننده مجوز درج کد UN بر روی بسته بندی توسط تولید کننده است . 

قسمت 9 : پارامتر نهم یک سری حروف و اعداد بوده و نشانگر علامت اختصاری شرکت تولید کننده بشکه یا کد ردیابی مجوز درج این کد بر روی بشکه توسط سازنده است . 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button